marți, 27 septembrie 2011

Contrastele iubirii


 Noi,suntem doar urme de pasi in noroi,
 Doi......doua picaturi ale aceleiasi ploi!
 Sub nori...vis efemer mort intr-o secunda
 Caci timpul nu vede ca tu ma ti de mana....
 Car de stele deasupra aceluiasi altar
 Al unei iubiri adanci,puse pe jar,
 Un simplu dar iti mai dau,iti mai cer,
 Tie,demonul meu cu ochi de inger:
 Un paradis de foc,un infern de gheata
 Doar atat e cert,restul e ceata!
 Si nouri de zahar,farame de stele
 O inima in doua pulsuri
 Sa te joci cu ele:
 Unul de foc ,altul de gheata...
 Cand iubirea-i in joc,restul e ceata...
  

sâmbătă, 20 august 2011

Citate pentru suflet

1.Dama cu camelii-Alexandre Dumas,fiul

,,Uneori te bucuri pentru o copilarie,si pare un lucru rautacios sa distrugi aceasta bucurie,pe cand,lasand-o sa existe,l-ai putea face si mai fericit pe cel care o are.”


2.Calomnii mitologice -Octavian Paler

,,Dar patul e doar o implinire a dragostei.Sau poate, o bucurie in plus.Sigur nu inseamna dragoste.Dragostea adevarata cere mult mai mult.”

,,Ai la dispozitie o viata goala pe care o umpli cum iti place.”

,,Nu barbatii sunt de vina pentru dereglarea unei iubiri,ci sperantele pe care noi,femeile, ni le-am pus in ei”

3.Horoscopul dragostei

,,Trebuie sa mergi inainte,inainte...fara sa-ti para rau de ceea ce ai lasat in urma,pentru ca,daca a ramas in urma ,inseamna ca nu vroia sa te insoteasca in calatoria ta”

,,Fa-mi si mie putin loc in visele tale.....in seara asta sunt mica,la fel ca tine”

,,Corpurile nu sunt facute ca sa stea singure,dragostea e un joc de puzzle.Trebuie sa gasesti bucata potrivita,trebuie sa te impiedici si sa continui cautarea,la fel ca marea,care isi imbratisaza plaja ei,pentru ca una fara cealalta nu ar putea exista”

,,Cand gasesti dragostea,poti face orice,chiar sa numeri stelele.Si cerul nu mai e atat de departe,si nu mai e dusmanul tau....”

,,Sufletelor,ca si trupurilor le este foame: vrem paine,dar si trandafiri”

4.Jane Eyre-Charlotte Bronte

,,El nu face parte din lumea ta ; ramai in randul alor tai si respecta-te suficient pentru a
nu-ti irosi dragostea inimii,sufletul si puterea acolo unde asemenea dar nu este dorit si va fi dispretuit”

,,Nu voisem sa-l iubesc si tu stii cat am luptat sa smulg din sufletul meu mugurii iubirii care inflorisera acolo;iar acum,vazandu-l iarasi,ei au renascut brusc,verzi si puternici!Ma facea sa-l iubesc fara sa se uite la mine.”




,,Ti-e frig-pentru ca esti singura;nimeni nu atata focul care mocneste in tine.
Esti bolnava-pentru ca cel mai ales simtamant ,cel mai inalt si mai dulce care i-a fost dat omului,sta departe de tine.
Esti proasta-pentru ca oricat ai suferi,nu-i vei face semn sa se apropie si nici nu vei face un pas pentru a-i iesi in intampinare acolo unde te asteapta.
Ti-e frig,esti bolnava si esti proasta! “

,,Nu trebuie sa-mi vand sufletul pentru a cumpara fericire”

joi, 18 august 2011

Sweet massacre

Si uite ce masacru dulce......
Lasi patul gol......lacrima mea curge;
E dimineata iar,golita de amintiri
Ochii mei sunt goi fara ale tale priviri.

Si uite cum ai nimicit totul
Crampeie de sentimente imi ard sufletul
Ai lasat pe inima sa se puna praful
Si intr-un colt murdar de durere ai aruncat cearsaful

Doar privirea ta ma poate alina
Ochii mei i-ai luat departe cu inima ta
Ratacesc in intuneric fara urma de regret
Doar o durere surda ma opreste sa ma innec....

Ca sunt oceane si ploi adunate intre patru pereti
Mirosul tau puternic si corpul meu se atrag ca doi magneti
Doar amintirile imi tin de urat
Cand sufletul meu scurt se pierde intr-un ceas atat de lung....

Ca doare atat de tare ca ai plecat
E dimineata,si totusi totul e intunecat
Te-astept plangand jos,pe parchet
Nu uita cand vii sa-ti aduci inima intr-un pachet...


duminică, 14 august 2011

~

  Prea bine,cititorule de ganduri,sunt complet a ta,iti daruiesc sufletul meu pe o tipsie,ti-l infatisez bacatica cu bucatita,adun strop cu strop din viata mea,din otrava privilor celor care nu inteleg.....da!Ei bine,nu sunt o masina....nimeni nu poate sa ma inteleaga mai bine decat mine...cateodata sufletul imi e strain si mie. E ca un trecator pe care il vad pentru intaia oara pe o strada ratacita.Ai putea spune romane despre felul in care arata....asta poti face si cu mine.....dar doar privindu-ma nu ai sa intelegi nimic.Citeste in ochii mei nepasarea cu care sufletul meu seaca ,spinteca oceanele de lacrimi.Priveste colturile buzelor mele....sunt usor aplecate ....deci ce poti spune? sunt fericita?ei bine,nu!Uita-te la mainile mele......sunt ingrijite....nici n-ai crede ca unghiile mele se toaca pe tastatura....Priveste-ma din ansamblu....sunt inalta nu.....dar nu ai crede niciodata ca sufletul meu e cat un purice acum...Uite-ma sunt eu...ma vezi...iti dai cu parerea despre cum ma imbrac.....despre cum asortez accesoriile cu geanta....esti preocupat sa-mi gasesti un nod in papura.....ei bine....priveste inauntrul meu si vei gasi o frangie plina de noduri.....nu sunt perfecta....si nici nu-mi doresc!Ei bine critica-ma,dar eu sunt eu....si sufletul meu e doar pentru mine....sunt dispusa sa-l impart cu toata lumea,dar daca nu ma intelegi,lasa-te pagubas.....nu te mai chinui atat.Priveste-ma ,critica-ma si mergi mai departe!
Iar daca vrei sa ma intelegi si poti,da-mi un ,,Buna ziua".....sau,,Buna"....saluta-ma cum vrei.....si-mi voi deschide sufletul larg printr-un zambet si printr-un raspuns.
                            

duminică, 31 iulie 2011

A page from my life

  


        E greu...nu stiu cu ce sa incep...nu stiu cu ce sa termin....poate doar cu regrete...cu regretulca totul s-a dus ca printr-o magie...a inceput atat de magic si s-a sfarsit subit...fara pic de poezie..nu?...se spune ca o poveste are inceput si sfarsit...povestea noastra a ramas cu un final de tipul ,,va urma”...si totusi...uite-ne ...a trecut un an.....trecem unul pe langa altul ca doi amici...ne leaga doar un simplu ,,buna”...spus cu atata indiferenta si raceala.....E greu!...dar doar pentru mine.....ai fost ceva special...si asa vei ramane mereu...o amintire vie in mintea mea...dar mai ales in sufletul meu...
Stiu ca nu ar mai trebui sa simt nimic...sa fiu la fel ca tine...dar simt ca nu pot....simt ca in orice moment din viata mea voi astepta un semn de la tine...si ca daca il voi primi voi fi dispusa sa-mi calc pe suflet si orgoliu doar ca sa iti mai simt odata imbratisarea.....si mangaierile acelea incente,copilaresti care spuneau atat de multe despre ce simteam...despre ce ne unea!.....
….......Acum tot sufletul meu incepe cu ,,a fost odata” si se termina cu ,,...”.Si nu mai pot trai asa...ar trebui sa o iau de la 0...asa cum ai facut tu...sa uit de tot si de toate intr-o clipa...dar stii ceva ?eu nu sunt tu...eu sunt eu si am propriul meu suflet..asa cum e el rupt in bucatele.Inima mea pare ca vrea sa iasa din piept atunci cand te privesc.....chipul tau si ochii tai caprui imi sunt din ce in ce mai dragi.....sunt uneori la un pas de tine ….si ma simt neputincioasa...cum sa renunt la gandul ca nu vei mai fi niciodata cu mine...daca te privesc in ochi....si vad doar golul din sufletul tau...dar stii nu conteaza pentru mine...simt ca te voi astepta o vesnicie...cu toate ca ma mint singura...ma mint crezand ca te-am uitat....ca nu mai tin deloc la tine....e doar o prostie....logic!...inca sunt un copil cu un suflet pe care tu l-ai invatat sa iubeasca...acum cum ii poti cere sa plece ...sa te lase uitarii....?
Nu crezi ca e un pic absurd?....Dar ce e absurd in toata povestea asta e dragostea mea...oarba care atrecut cu mult peste realitate...e undeva sus ,departe...te priveste de acolo...cu ochii unei indragostite!
Dar la ce ma pot astepta?......Sunt doar eu,nu?...Nimic nu ma mai mira in ceea ce ma priveste...stiu ca inima mea ar putea privi un om care-i aduce doar suferinta ca pe cel mai frumos.destept...si potrivit pentru ea!.....Asa sunt eu..iar asta e doar o pagina din jurnalul unei iubiri ,,inchipuite”...caci imposibil e prea mult spus....


Nu mai simt nimic....stiu doar ca inca tin la tine....






P.S:Perhaps I love you!

Nu sunt scriitor

Sunt si eu pe lume doar un simplu amator!
Nu am,nici nu pretind un rang de scriitor.
Caci printre-atatea stele ce vesnic stralucesc
Sunt doar una din cele ce palesc.

Sunt numai o fiinta ca oricare,
Persecutata de suspinele de stare;
Nu-i mana mea ce scrie,ci-un suflet anonim
Pierdut prin sinonime fara antonim.

Nu sunt un scriitor,ci doar un muritor
Ce trece prin viata asta ca un cersetor:
Astept farami de timp sa treaca peste mine
In loc sa lupt mereu,traind o vesnicie.

Eu doar ma duc si mor,fara sa las nimic
Ca-s doar o fiinta,un om mult prea mic.
Exist ,traiesc doar o viata de om
Pe cand vesic e-acela ce este scriitor.

Mereu scrie pe sufletele ranite de vorbe
Pe cand eu doar manjesc aievea niste slove.
Dupa ce il descoperi , pe el vrei sa-l imiti,
Iar pe mine peste luni sigur ai sa ma uiti!


luni, 4 iulie 2011

Dimineata

   Dimineata!Alarma suna ! Se pare ca este ora 8.00!Tresar si o opresc cu mangaieri buimace.Mai stau cinci minute in pat,ma intind somnoroasa si merg la baie.In timp ce ma spal pe dinti ....ma privesc din intamlare in oglinda.
   Vad un chip ,pe jumatate adormit,cu gura inudata de spuma.
   Ma priveste morocanos,ca in fiecare dimineata,cu parul ciufulit .Ochii ii cad de somn ,pleoapele se ridica si coboara lenese.Se piaptana,dar fara sperante!Se chinuie atat de tare sa-si descurce parul....incat iti vine sa crezi ca lasa ghemotoate de par prin baie.Buzele-i sunt intredeschise si uscate.Tanjeste dupa somnul ei de frumusete...E plictisita,dar,indata ce spala pe fata,isi revine.Acum e vesela,energica si pregatita sa inceapa o noua zi.....ca si mine!
   Plec din baie,fac patul si ma apuc de teme.In timp ce rezolvam cateva probleme la matematica...imi vine in minte un gand misterios:,,Oare cine era fata din oglinda?''[Un adevarat mister]


                                                         [Compunere facuta in clasa a5a]